הבלוק של טרמודן נבדק ברשויות התקינה בארץ ונמצא ראוי להחזיק ב-4 תוי תקן ואיכות
......................................................
חידוש וחיזוק מבנים ובניינים ובניית דירות יוקרה במסגרת:
......................................................
חברת סולארפאוור מובילת תחום
......................................................
יש הרבה סוגים של דלתות למדו על ההבדלים בפורטל
......................................................
על איכות המוצרים שילידנו משחקים בהם לא מתפשרים בפוראבר בייבי רוכשים
חיפוש כתבות
תחום
כתבה
הרשם לקבלת ניוזלטר
שם*  
אימייל
כתבות ומאמרים
   איכות הסביבה
   אנרגיה סולארית
   בנייה ירוקה
   בעלי חיים
   חיסכון במים
   ירוקים ברשת
   מוצרים אורגנים
   מיחזור פסולת
   מהי קיימות?
לחץ להגדלה
המונח 'קיימות' הפך בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהשיח בנושאי איכות הסביבה, ואין להתפלא על כך. משמעותו של מונח זה היא המשך מעגל החיים והקיום מעבר להווה ולאורך השנים והדורות הבאים. מבחינה אקולוגית, מתייחס המונח קיימות למערכות הסביבתיות השונות ולאיזון העדין הקיים ביניהן;

מהי קיימות?

 

המונח 'קיימות' הפך בשנים האחרונות לחלק בלתי נפרד מהשיח בנושאי איכות הסביבה, ואין להתפלא על כך. משמעותו של מונח זה היא המשך מעגל החיים והקיום מעבר להווה ולאורך השנים והדורות הבאים. מבחינה אקולוגית, מתייחס המונח קיימות למערכות הסביבתיות השונות ולאיזון העדין הקיים ביניהן; איזון זה מבטיח את המשך מחזוריות החיים ואת מימוש הפוטנציאל הרב הגלום בקיום על פני הגלובוס. בהיבט המעשי, משמעותה של הקיימות עבורנו היא המשך הקיום האנושי מבחינה סביבתית, חברתית, חינוכית וכלכלית. בני האדם הם חלק בלתי נפרד ממערכת גדולה ומורכבת, בה הם תלויים לצורך המשך חייהם, ובאותה מידה תלויה מערכת זו בפעילות האנושית. היום כולנו יודעים כי מים נקיים, אוויר צלול, מזון בריא, צמחיה משגשגת והגיוון הרב בעולם החי אינם בלתי מוגבלים, ויש לשמור עליהם מכל משמר.

 

צורך השעה ומבט לקראת העתיד

הקיימות, על השלכותיה השונות, נוצרה כצורך השעה. בתחילת המהפכה התעשייתית, במאה ה-18, נראו משאבי הסביבה כשופעים ובלתי מוגבלים. נוצרו מנועי בעירה, התעשייה התפתחה, אמצעי תעבורה חדשים נכנסו לשימוש, הצריכה גברה ועימה השפע, והעתיד נראה ורוד ומבטיח יותר מתמיד. ההתפכחות מהחלום של שפע חסר גבולות לא אחרה לבוא כאשר תהליכי האורבניזציה והתקדמות טכנולוגית מואצת הובילו במקביל גם לשורה של רעות חולות כדוגמת זיהום אוויר, זיהום מים ופגיעה מתמשכת במשאבים הטבעיים והתדלדלותם. במציאות שכזו נראה העתיד הרבה פחות ורוד, ונוצר הכרח לשנות את הרגלי החיים ואת סדרי העדיפויות. היום, לעומת ראשית תקופת המהפכה התעשייתית, ישנו עודף של מוצרי צריכה, ומשאבי הטבע, לעומת זאת, הולכים ונעלמים. מציאות קשה זו מציבה בפנינו כמה אתגרים הקשורים לקיימות – שמירה קפדנית על הסביבה הקיימת, צמצום הצריכה ומזעור הנזקים שכבר נוצרו הפכו לצורך השעה. בנוסף לכך, הגברת המודעות והשקעה בחינוך סביבתי וחברתי הפכו גם הם לחלק בלתי נפרד מהמאבק לשימור הסביבה עבורנו, עבור עולם החי והצומח הסובב אותנו וגם עבור הדורות הבאים.

 

מרעיון למציאות

כדי להפוך את הקיימות מרעיון אידיאולוגי למציאות קיימת, יש להתייחס לשלושה היבטים חשובים – סביבה, חברה וכלכלה. לאור זאת, מציבה הקיימות בפני מקבלי ההחלטות אתגר לא פשוט; מצד אחד עליהם למזער את הפגיעה בסביבה למעננו ולמען הדורות הבאים, ומהצד השני עליהם לעודד את התפתחות המדע והתעשייה, שהם חלק חשוב מחיינו בעידן המודרני. בהקשר זה, קיימות שתי גישות מרכזיות – האחת קרויה 'ניהול סביבתי' (environmental management) והאחרת 'ניהול הצריכה'. הגישה הראשונה היא מדעית ביסודה ומטרתה למזער נזקים באמצעות שימוש בידע מתחומי הסביבה. גישת ניהול הצריכה, לעומת זאת, היא גישה בה להיבט הכלכלי ישנו תפקיד חשוב ביותר; לפי גישה זו, משפיעות הפגיעה בסביבה על הכלכלה שלנו. ואכן, מפגעי ההתחממות הגלובאלית למשל, משפיעים מאד על כלכלת העולם וחברות הביטוח כבר חשות את המשמעות של כך.

בכלכלה מקיימת משולבים לצד שיקולים פיננסיים גם שיקולים חשובים אחרים, הקשורים להיבטים של בריאות, חברה, תרבות וסביבה. באופן מעשי, כדי לדאוג לסביבה, לעצמנו ולדורות הבאים, עלינו לפעול בכמה זירות; מבחינה משפטית, יש לחוקק חוקים לאומיים ובינלאומיים ולדאוג לאכיפתם; מבחינה חינוכית, יש לבנות תוכניות לימודיות ששימור הסביבה הוא חלק בלתי נפרד מהן; מבחינה מדעית וטכנולוגית, יש להשקיע במחקר בתחום ולפתח מערכות חסכניות וידידותית לסביבה; מבחינת חיי היומיום, יש לעודד שימוש בתחבורה ירוקה, לבצע תכנון עירוני המתחשב בסביבה, לבנות בנייה ירוקה, להשתמש במים אפורים ולאמץ שיטות נוספות לצמצום הפגיעה בסביבה; מבחינה תיירותית, יש לעודד תיירות אקולוגית ומבחינה חקלאית, יש לעבור לשיטות עבודה של חקלאות בת קיימה.

 

ברחבי העולם מתפתחים כל הזמן עוד ועוד רעיונות ויישומים לחיים מקיימים. דמיינו למשל מלון בירושלים המקבל את החשמל שלו מפאנלים סולאריים, המשקה את הגינה שסביבו במים אפורים שיצאו מהמקלחות, שבנוי כך שהוא אינו מאבד חום בחורף ושומר על קרירות בקיץ, שמגיש אוכל מקומי ואיכותי, שיש בו גינת ירקות מפוארת – לא הייתם יוצאים לחופשה במקום שכזה?